Исихазм

Автор Тема: Молитвы Иоанна Златоуста на греческом  (Прочитано 2232 раз)

Александр*

  • 3
  • Сообщений: 336
    • Просмотр профиля

Случайно кто-нибудь не подскажет текст 24 молитв Иоанна Златоуста на греческом?
" Чтобы познать мудрость и наставление, понять изречения разума..."

Динос

  • Сообщений: 3
    • Просмотр профиля

Re: Молитвы Иоанна Златоуста на греческом
« Ответ #1 : 05 Октябрь 2013, 06:07:56 »
1. Κύριε, μη στερήσης με των επουρανίων σου και αιωνίων αγαθών.Господи, не лиши мене небесных Твоих и вечных благ. 

2. Κύριε, λύτρωσαί με των αιωνίων κολάσεων. Господи, избави мя вечных мук. 

3. Κύριε, είτε λόγω είτε έργω είτε κατά νουν και διάνοιαν ήμαρτον, συγχώρησόν μοι. Господи, словом ли, делом ли, умом ли и помышлением согреших, прости мя.

4. Κύριε, λύτρωσαί με από πάσης ανάγκης και αγνοίας και λήθης και ραθυμίας και της λιθώδους αναισθησίας. Господи, избави мя от всякой нужды и неведения и забвения, и лености, и окамененнаго нечувствия. 

5. Κύριε, λύτρωσαί με από παντός πειρασμού και εγκαταλείψεως. Господи, избави мя от всякаго искушения и не остави мене. 

6. Κύριε, φώτισον την καρδίαν μου, ην εσκότισεν η πονηρά επιθυμία. Господи, просвети мое сердце, еже помрачи лукавое похотение.

7. Κύριε, εγώ μεν ως άνθρωπος αμαρτάνω, συ δε ως Θεός ελέησόν με. Господи, аз яко человек согреших, Ты же яко Бог, помилуй мя. 

8. Κύριε, ίδε την ασθένεια της ψυχής μου και πέμψον την χάριν σου εις βοήθειάν μου, ίνα εν εμοί δοξασθή το όνομά σου το άγιον.Господи, видя немощь души моея, посли благодать Твою в помощь мою, да во мне прославится имя Твое святое. 

9. Κύριε Ιησού Χριστέ, έγγραψον το όνομα του δούλου σου εν βίβλω ζωής, χαριζόμενός μοι και τέλος αγαθόν.Господи Иисусе Христе, напиши имя раба Твоего в книзе животней, даруя ми и конец благий.

10. Κύριε ο Θεός μου, ουκ εποίησα ουδέν αγαθόν, αλλ' αρξαίμην ποτέ τη ευσπλαγχία σου.
Господи, Боже мой, ничтоже благо сотворих, но воздаждь ми по благоутробию Твоему.

11. Κύριε, βρέξον εις την καρδίαν μου την δρόσον της χάριτός σου. Господи, окропи в сердце моем росу благодати Твоея. 

12. Κύριε ο Θεός του ουρανού και της γης, μνήσθητί μου του αμαρτωλού, του αισχρού, του πονηρού και βεβήλου κατά το μέγα έλεός σου, όταν έλθης εν τη βασιλεία σου. Господи небесе и земли, помяни мя грешнаго, студнаго, лукаваго и обмирщенного, по великой милости Твоей, егда приидеши во Царствии Твоем.

13. Κύριε, εν μετανοία με παράλαβε και μη εγκαταλίπης με.Господи, в покаянии мя приими и не остави мене. 

14. Κύριε, μη εισενέγκης με εις πειρασμόν. Господи, не введи мене во искушение.

15. Κύριε, δος μοι έννοιαν αγαθήν.Господи, даждь ми мысль благу.

16. Κυριε, δος μοι δάκρυον και μνήμην θανάτου και κατάνυξιν. Господи, даждь ми слезы и память смертную, и умиление.

17. Κύριε, δος μοι των λογισμών μου εξαγόρευσιν. Господи, даждь ми помысл исповедания грехов моих. 

18. Κύριε, δος μοι ταπείνωσιν, εκκοπήν θελήματος και υπακοήν. Господи, даждь ми смирение, целомудрие и послушание.

19. Κύριε, δος μοι υπομονήν, μακροθυμίαν και πραότητα. Господи, даждь ми терпение, великодушие и кротость.

20. Κύριε, εμφύτευσον εν εμοί την ρίζαν των αγαθών, τον φόβον σου. Господи, всели в мя корень благих, страх Твой. 

21. Κύριε, αξίωσόν με αγαπάν σε εξ όλης της ψυχής μου και της διανοίας μου και της καρδίας, και τηρείν εν πάσει το θέλημά σου.Господи, сподоби мя любити Тя от всея души моея и помышления моего и сердца и творити во всем волю Твою.

22. Κύριε, σκέπασόν με από τε ανθρώπων πονηρών και δαιμόνων και παθών και από παντός μη προσήκοντος πράγματος. Господи, покрый мя от человек лукавых, и бесов, и страстей, и от всякия неуместныя вещи.

23 Κύριε, ως κελεύεις, Κύριε, ως γινώσκεις, Κύριε, ως βούλει, γενηθήτω το θέλημά σου εν εμοί. Господи, яко твориши, Господи, яко веси, Господи, яко волиши, да будет воля Твоя во мне.

24 Κύριε, το σον θέλημα γενέσθω και μη το εμόν, πρεσβείαις και ικεσίαις της Παναγίας Θεοτόκου και πάντων των Αγίων σου, ότι ευλογητός ει εις τους αιώνας. Αμήν. Господи, Твоя воля да будет, а не моя, предстательством и заступлением Всесвятыя Богородицы и всех святых Твоих во веки. Аминь.

Александр*

  • 3
  • Сообщений: 336
    • Просмотр профиля

Re: Молитвы Иоанна Златоуста на греческом
« Ответ #2 : 05 Октябрь 2013, 07:14:11 »
Спасибо!
" Чтобы познать мудрость и наставление, понять изречения разума..."